RSS

تنفس عمیق مغز را متغیر می کند

13 اوت

نفس عمیق.jpg

تنفس عمیق مغز را متغیر می کند
.
ساقه مغز بخشی از مغز است که عملکردهای مربوط به حفظ زندگی مانند ضربان قلب و الگوهای خواب را کنترل می کند.
تحقیقات جدید و بی نظیر، با ثبت مستقیم از درون مغز انسان حین عمل جراحی مغز، نشان می دهد که تنفس می تواند مغز شما را هم تغییر دهد.
به زبان ساده، تغییر در تنفس – به عنوان مثال، تنفس با سرعت های مختلف یا توجه دقیق به نفس ها – نشان داده شده که قسمت های مختلف مغز را درگیر می کند.
.
توانایی انسان در کنترل و تنظیم مغزش بی نظیر است: به عنوان مثال، کنترل هیجانات، تصمیم به بیدار ماندن با وجود خسته بودن، یا سرکوب افکار. این توانایی ها بی اهمیت نیستند و همچنین انسان در آنها با بسیاری از حیوانات تفاوت دارد.
حیوانات سرعت تنفس خود را بطور ارادی نمی توانند تغییر دهند. تنفس آنها معمولاً فقط در واکنش به دویدن، استراحت و غیره تغییر می کند.
سؤالاتی که دانشمندان را در این زمینه دچار مشکل کرده اند عبارتند از:
1- چرا انسانها قادرند تنفس خود را بطور ارادی تنظیم کنند،
2- چگونه می توانیم به بخش هایی از مغز خود که به طور معمول تحت کنترل آگاهانه ما نیستند، دسترسی پیدا کنیم.
3- آیا توانایی ما در دسترسی و کنترل قسمت هایی از مغزمان که به طور معمول غیرقابل دسترسی هستند، فایده ای دارد؟
4- با توجه به اینکه بسیاری از روشهای درمانی مانند درمان شناخت-رفتاری ، تروما درمانی یا انواع مختلف تمرینات معنوی، حاوی تمرکز و تنظیم تنفس هستند، آیا کنترل دم و بازدم تأثیر عمیقی بر رفتار دارد؟
.
• تمرکز و آرامش بیشتر و کنترل هیجان بهتر
مطالعه اخیر در نهایت به این سؤالات پاسخ می دهد که نشان می دهد کنترل ارادی تنفسی ما حتی با تمرکز بر تنفس شخص، امکان دسترسی اضافی و همگام سازی بین مناطق مغز را فراهم می کند. این درک ممکن است منجر به کنترل، تمرکز و آرامش بیشتر و کنترل هیجان بهتر شود.
.
این مطالعه که توسط محقق فوق دکترای، دکتر خوزه هررو، با همکاری دکتر آشش مهتا، جراح مغز و اعصاب مشهور در بیمارستان دانشگاه NorthShore در لانگ آیلند انجام شده است، با مشاهده فعالیت مغزی هنگامی که بیماران به طور طبیعی تنفس می کردند، شروع شد. در مرحله بعد، به بیماران تمرین ساده ای داده شد که بتوانند حواسشان را پرت کنند: وقتی حلقه ها روی صفحه کامپیوتر ظاهر می شوند، روی یک دکمه کلیک کنند.
این امر به دکتر هررو اجازه می داد آنچه را که به هنگام تنفس طبیعی افراد، زمانی که روی نفس خود تمرکز نمی کنند، اتفاق می افتد را مشاهده کند.
پس از این، به بیماران گفته شد که آگاهانه سرعت تنفس را افزایش داده و نفس خود را بشمارند. هنگام تمرین، تنفس تغییر کرد، مغز نیز همزمان تغییر کرد. اساساً، تغییرات در تنفس قسمتهای مختلف مغز را فعال می کند ولی فعالیت برخی از محل های درگیر در تنفس خودکار و ارادی با هم همپوشانی دارد.
این یافته ها شواهد عصبشناختی را برای توصیه ای هزار ساله به افراد برای کشیدن نفس عمیق، فراهم کرده است:
در زمان استرس یا نیاز به افزایش تمرکز، تمرکز روی تنفس یا انجام تمرینات تنفسی در واقع می تواند مغز را تغییر دهد. این یافته کاربرد بالقوه برای افرادی دارد که در حرفه های مختلفی نیاز به تمرکز و چابکی شدید دارند. به عنوان مثال، قهرمانان ورزشکاری از مدتها قبل آگاه بودند که از تنفس برای بهبود عملکرد خود استفاده کنند. اکنون، این تحقیق، پشتوانه علمی را برای این عمل فراهم کرده است.
.
• مشاهده فعالیت درون مغز انسان هشیار
فراتر از مطالعه توانایی انسانها برای کنترل و تنظیم فعالیت عصبی بطور ارادی، این مطالعه همچنین از آن جهت که از روشی نادر در تحقیقات عصبی استفاده می کند، منحصر به فرد بوده است: مستقیماً درون مغز انسان های بیدار و هشیار را مشاهده میکند. مطالعات علوم اعصاب معمول روی انسانها از تکنیک های تصویربرداری (یعنی fMRI یا EEG) برای استنباط فعالیت عصبی در مغز افراد از ثبت خارج جمجمه ای استفاده می کنند.
اما مطالعات مربوط به ثبت با الکترودهای کاشته شده در مغز انسان بسیار نادر است. توانایی مشاهده درون مغز انسان به ما امکان می دهد در باره تفکر، تصمیم گیری و حتی تصور و رویا دیدن مطالعه کنیم.
یافته های تحقیق نشان می دهد که توصیه به “کشیدن نفس عمیق” ممکن است فقط یک کلیشه نباشد. به نظر می رسد تمرینات مربوط به تنفس ارادی باعث تغییر در ارتباط بین قسمت هایی از مغز شده و دسترسی به محل های داخلی از مغز را که به طور معمول برای ما غیرقابل دسترسی هستند فراهم می کند. اکنون تحقیقات بیشتر به تدریج نظارت خواهد کرد که چنین دسترسی به بخش هایی از ذهن ما که به طور عادی پنهان هستند، چه چیزی را می تواند آشکار کند.
 
بیان دیدگاه

نوشته شده توسط در اوت 13, 2019 در Uncategorized

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: