RSS

علائم و شناسایی انگل های شکمی و درمان ها ی سنتی آنها

02 دسامبر

worms.jpg

علائم و شناسایی انگل های شکمی و درمان ها ی سنتی آنها
.
• خارش مقعد:
این علامت معمولاً ویژه کرم های مقعدی ریز(اکسیور) است. حرکت و تخمگذاری کرم اکسیور مادّه در اطراف خروجی مقعد، باعث خارش می شود. نکته مهم در مورد این علامت آن است که بزرگسالانی که دچار اکسیور هستند به علّت کاهش حسّاسیت گیرنده های مقعدی معمولاً خارش را احساس نمی کنند. بنابراین نبود خارش دلیل بر عدم ابتلا به این نوع انگل نیست. خارش مقعد یا مهبل می‌تواند نشانهٔ این باشد که انگل‌های روده ای در حال وول خوردن هستند و باعث تحریک پوست می‌شوند.همچنین کهیرهای پوستی شبیه به اگزما در سایر جاهای بدن نیز ممکن است ظاهر شود
• گاهی به دلیل تغذیه انگل از مواد غذایی موجود در روده، بیمار مبتلا به کم خونی می شود.
• به همان دلیل فوق، ممکن است بیماری که دچار انگل های گوارشی است، مشکلاتی مانند ضعف و خستگی و کمبود انرژی را نیز تجربه کند.
• علامت هایی مثل اسهال غیرقابل توجیه و مزمن و یا دفع سریع موادّ غذایی از دستگاه گوارش بعد از تغذیه هم می توانند ناشی از وجود انگل های گوارشی باشند.
.
تذکّر مهم:
1. این نشانه ها تنها راهنماهایی برای هدایت پزشک به تشخیص صحیح هستند و نه نبودن آنها، ابتلا به انگل را به طور کامل منتفی می کند و نه حضور آنها لزوما به معنای ابتلا به انگل گوارشی است. بنابراین تشخیص نهایی به عهده پزشک مجرّب است. نکته دیگر این که معمولا تمام این علایم با هم دیده نمی شوند و در هر شخصی ممکن است یک یا چند علامت دیده شود.
2. انگل روده ای که شامل کرم‌های نواری، حلقوی و میله ای می‌باشد متداول‌ترین نوعی است که مردم می‌شناسند.
3. با اینکه با اندیشیدن به جانوران موجود در رودهٔ بزرگ حس مور مور شدن به انسان دست می‌دهد، چگونگی شناخت علائم انگل در انسان و درمان سریع آن مهم است.
.
.
• کم شدن وزن:
اکثر آمریکایی‌ها می‌توانند مقدار کمی از وزن خود را کاهش بدهند، خیلی اوقات بسیاری وزن قابل ملاحظه ای را از به طور ناخواسته از دست می‌دهند و کسی در پی یافتن دلیل آن نیست. کاهش وزن ناخواسته اغلب اولین علتش همان اشتراک خوراک با انگل است. درد معده: درد معده های نفخ کننده می‌تواند نشانه ای از هجوم کرم‌ها(انگل) باشد، اگرچه این درد دلایل دیگری نظیر دوره های حساسیت دل و روده، زخم معده و سوء هاضمه دارد. درد ناشی از این انگل می‌تواند در همه جای شکم ظاهر شود.
.
• اسهال یا یبوست:
انگل روده ای باعث عوارض جانبی متناوبی از قبیل یبوست یا اسهال شدید و خروج گازهای نامساعد از بدن می‌شود. این علائم ممکن است به دلیل شباهت به بیماری دیگر اشتباه تشخیص داده شوند.
.
• مشاهدات انگل در مدفوع:
ناگفته نماند که بسیاری از مردم حتی با دیدن کرم و یا تخم کرم در مدفوع خود نمی‌توانند علایم انگل روده ای را در خود تشخیص دهند.
.
.
انواع انگل
انگلهاى دستگاه گوارش انواع و اقسام مختلف دارند. از قبيل كرم دراز، كرم قلابدار، كرمهاى ريز سوزنى، كرمهاى پهن، كرم كدو، كرم ژيارديا، كه در دستگاه گوارش (رودهها) زندگى مىكنند.
• براى دفع انگل هر نوعى كه باشد بايد سياهدانه كوبيده را با سركه مخلوط كنيد و روزى سه مرتبه بخوريد.
* آب شيره كنار را ميل كنيد.
* ريشه درخت موز را خرد كنيد و بجوشانيد و آبش را بنوشيد.
* ريشه درخت انار، ريشهى درخت توت، شنبليله خشك و برگ درخت هلو از هركدام 10 مثقال نيمكوب كرده و به 5 قسمت مساوى تقسيم كنيد. هر قسمت از آن را شب در آب گرم بخيسانيد و صبح در همان آب بجوشانيد بعد آب صافكرده آن را قبل از صبحانه بنوشيد.
* حنضل، بوره ارمنى و سياهدانه را مخلوط كرده و نرم بساييد، بعد با سركه خمير كنيد و بر جدار شكم ضماد كنيد.
* ريشهى شيرينبيان، گل محمدى، سنامكى، شاهتره، افسنطين، تاجريزى، بومادران، مغز ناخنك، باديان، درمنه تركى، آويشن شيرازى، گل نيلوفر، بادرنجبويه، شنبليلهى خشك، ريشهى درخت انار و ريشهى درخت توت از هركدام 3 مثقال نيمكوب و مخلوط كنيد بعد به 10 قسمت مساوى تقسيم كنيد و هر قسمت از آن را شب در آب جوش بخيسانيد و صبح در همان آب بجوشانيد و آب صافكردهى آن را پس از شروع صبحانه بنوشيد.
* در صورت پرهيز از نان و برنج و مواد نشاسته اى، چهار روز آش قارا (قرقروت) بخوريد و روز پنجم نان با دوغ و گل سرخ بخوريد. بعد از آن مقدارى گل قند ميل كنيد و شب ششم 1 مثقال خلال نارنج را با مقدارى شكر بكوبيد و بخوريد (قبل از خوردن خلال نارنج حتما بايد يك لقمه نان يا يكى دو قاشق غذا بخوريد و بعد پوست نارنج را مصرف كنيد).
* عود بليسان و قرنفل از هركدام 10 گرم. تخم كرفس و مصطكى رومى از هركدام 20 گرم. تخم زردك و تخم شبت از هركدام 30 گرم همه را نرم بساييد بعد با 500 گرم عسل مخلوط كنيد و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه يك قاشق شربتخورى از آن را ميل كنيد.
.
.
• درمان انگل ريز مقعد (ژيارديا)
براى كشتن و برطرف كردن انگلهاى ريز مقعد بايد هر روز آش آلو يا آش آلوچه يا آش سماق يا آش قارا (قرقروت) ميل كنيد. همچنين بايد 5 گرم شاهتره، 10 گرم آويشن شيرازى، 15 گرم گل بومادران و 20 گرم درمنه تركى همه را مخلوط كنيد. هر صبح، ظهر و شب هربار يك قاشق غذاخورى آن را بجوشانيد و آبش را پس از خوردن يك لقمه غذا يا يكى دو قاشق غذا بنوشيد.
* پوست و شهم حنضل را با قنبيل مساوى مخلوط كنيد و نرم بساييد. شبها هنگام خوابيدن يك قاشق چاىخورى از آن را با كمى مايع زهرهى گاو مخلوط كنيد. پنبهاى را بر آن آغشته و به صورت شياف استعمال كنيد. اين عمل را يك هفته ادامه دهيد.
* باقلا خشك، قنبيل، تخم كلم و درمنه تركى را به نسبت مساوى بساييد. هر شب كمى از آن را با كمى مايع زهره گاو مخلوط كنيد. پنبهاى را خوب به آن آغشته و هنگام خوابيدن به صورت شياف استعمال كنيد و هفت شب تكرار شود.
* آب برگ درخت شفتآلو، آب برگ درخت انار و آب برگ درخت توت را مساوى مخلوط كنيد و مقدارى صبر زرد را در آن حل كنيد و چند شب هنگام خوابيدن پنبهاى را خوب به آن آغشته و به صورت شياف استعمال كنيد.
* مغز ناخنك، گل بومادران، بابونهى شيرازى، سلاب و برگ درخت شفتآلو از هركدام 5 گرم. درمنه تركى و ريشهى انار از هركدام 10 گرم. صبر زرد 5/ 2 گرم همه را مخلوط كنيد و بسيار نرم بساييد بعد در نيم ليتر آب جوش حل كنيد و پس از سرد شدن با آن تنقيه كنيد و ساعتى خود را نگهداريد و سپس دفع كنيد.
* پودينه و برگ درخت شفتآلو و تخم خطمى از هركدام 5 گرم نرم بكوبيد بعد در آب جوش حل كنيد و پس از سرد شدن تنقيه كنيد.
* حنا، قنبيل و بورق از هركدام 5 گرم. صبر زرد 5/ 2 گرم همه را با كمى آب گرم حل كنيد تا به صورت خمير سختى درآيد و هر شب هنگام خواب كمى از آن را شياف كنيد.
* شبها هنگام خوابيدن قرقروت را باريك كرده و به داخل نشست فروكنيد و بخوابيد.
* روزى دو مرتبه هربار 5 گرم ريواس را بجوشانيد و آبش را بنوشيد.
* شبها با آب جوشاندهى ريشهى انار تنقيه كنيد.
* پس از هر دستشويى يا روزى سه مرتبه محلول پرمنگنات ضعيف را درب مقعد بماليد. بهخصوص شب هنگام خواب.
* وسمه، حنا، برگ هلوى خشك، صبر زرد و سرنج همه را مساوى نرم بكوبيد و با پيه بز مخلوط كنيد. بعد شيافهايى ريز درست كنيد و هر شب موقع خواب يك دانه به نشست فرو كنيد تا مرض كرمك برطرف مىشود.
* مغز بادام تلخ و مغز هسته هلو را بسوزانيد و بساييد و بعد شياف سازيد. شبها هنگام خواب به خود استعمال كنيد.
* افسنطين رومى را بجوشانيد و صاف كنيد و آب آن را تنقيه كنيد.
* موقع خواب با آب نمك تنقيه كنيد.
* شب هنگام خواب محل مقعد را با نفت بشوييد و بعد قطعه پنبهاى را نفتى كنيد و داخل مقعد فرو كنيد.
* شب هنگام خواب پنبهاى را مثل كله قند درست كنيد و به مركركرم آغشته كرده و به نشست فرو كنيد.
* برگ هلوى تازه را بكوبيد، بفشاريد و آبش را بگيريد و شبها با قطرهچكان داخل مقعد بچكانيد.
* شهم حنضل، افسنطين و مويز از هركدام 5 مثقال نرم بكوبيد و شيافهايى بسازيد و هر شب يكى از آنها را استعمال كنيد.
* شبها هنگام خواب صبر زرد، سياهدانه و نخود را نرم بساييد و پنبهاى را در آب نمك خيس كنيد و در پودرها بزنيد تا تمام آنها به پنبه بچسبد و استعمال نماييد و آنقدر تكرار كنيد تا به كلى برطرف شود.
* سياهدانه، گل ارمنى، مغز هسته زردآلو، مغز هسته شفتآلو و شهم حنضل را مخلوط كنيد و نرم بساييد و با قطران و زهرهى گاو مخلوط و شياف بسازيد و شبها به خود استعمال كنيد.
لازم به تذكر است كه تخم انگل از داخل توالت يا توسط دستهاى آلوده به ميكروب كه اكثرا لاى ناخنها مىماند انتقال مىيابد. لذا توصيه مىشود كه هميشه پس از اجابت مزاج و هنگام خارج شدن از توالت داخل و اطراف سنگ توالت را تميز و حتى ضد عفونى كنيد و مهمتر اينكه ناخنها را هميشه كوتاه كنيد و پس از طهارت دستها را با صابون يا مواد شوينده ديگر خوب شستشو دهيد تا تخم انگل به ديگران و يا خود شما سرايت نكند.
.
.
• درمان انگل معده
براى كشتن و دفع كردن انگلهاى معده شاهتره 5 گرم، آويشن شيرازى 10 گرم، گل بومادران 15 گرم، درمنه تركى 20 گرم همه را مخلوط كنيد و هر صبح، ظهر و شب يك قاشق غذاخورى از آن را بجوشانيد. آب آن را پس از خوردن يك لقمه يا يكى دو قاشق غذا بنوشيد.
* صد گرم كشمش را بكوبيد تا به صورت خمير در آيد بعد 5 گرم صبر زرد را با آن مخلوط كنيد. هر صبح، ظهر و شب به اندازهى يك فندق از آن را قبل از غذا ميل كنيد.
* هر روز صبح ناشتا يك فنجان آب شاهى تازه را بگيريد و بنوشيد.
* هر روز صبح ناشتا 10 گرم تخم گلابى خشك شده را نرم بساييد و بخوريد.
* شب مقدارى نخود را در سركه بخيسانيد و صبح ناشتا بخوريد و در طول روز هيچچيزى ديگرى نخوريد.
* معده را از اخلاط پاك كنيد و يك ساعت پس از آن 10 گرم خلال نارنج ساييده شده را با كمى آب بخوريد.
* سه روز صبح ناشتا هر روز 10 مثقال قارا (قرقروت) را در آب جوش حل كنيد و بخوريد.
* روزى دو نخود انقوزه را در كپسولهاى خالى بريزيد و در شروع صرف غذا بخوريد.
* برگ هلوى خشك، افسنطين رومى، درمنه تركى و گل زرد از هركدام 1 مثقال بجوشانيد و صبح ناشتا ميل كنيد و ناهار آش قرقروت و يا آش آلوچه بخوريد.
* افسنطين رومى، شاهتره، گل زرد و ريشهى درخت عرعر از هركدام 1 مثقال بجوشانيد و آب آن را بخوريد.
* قارچ كوهى خشك را حد اقل 4 مثقال شب موقع خواب بخوريد.
* زيرهى سفيد را بكوبيد و با آب كرفس يا سركه مخلوط كنيد و بخوريد.
* صبح ناشتا سركهاى كه از شراب درست شده است را بنوشيد يا 10 گرم تخم كلم را نرم بساييد و بخوريد.
* چند روز صبح ناشتا مقدارى سركه بخوريد.
* گل هلو يا ريشهى درخت شاهتوت يا پوست درخت شاهتوت يا برگهاى درخت زردآلو يا ريشهى درخت بادام يا هر سه را باهم بجوشانيد و آب آن را بخوريد.
* درمنهى تركى، افسنطين رومى، ريشهى انار و ريشهى توت را از هركدام 1 مثقال بجوشانيد و آب آن را صبح ناشتا بنوشيد.
لازم به توضيح است كه هنگام درمان بايد از خوردن اين خوراكىها پرهيز كنيد: چربى، شيرينى، تخمهى خام، گوشت گاو و غذاهاى مانده. و از خوراكىهايى كه ضد انگل است بيشتر استفاده كنيد مانند آب هويج، شربت زرشك.
كرم معده كودكان
* براى رفع كرم معده كودكان 20 تا 30 گرم آب برگ كلم را بگيريد و به او بدهيد.
* در تمام سوپهايى كه به كودك مىدهيد يك حبه سير بيندازيد.
* برگ، گل و مغز هستهى هلو را مخلوط و نرم بكوبيد و با آب خمير نماييد بعد روى شكم كودك ضماد كنيد.
انگل روده
براى كشتن و دفع انگلهاى رودهاى، صبح ناشتا 500 گرم توتفرنگى بخوريد و تا ظهر هيچچيز ديگرى ميل نكنيد.
* صبح و شب هر مرتبه 30 گرم حبههاى سير را در يك و نيم ليوان آب يا شير به مدت 20 دقيقه بجوشانيد بعد آن سير و مايع را ميل كنيد.
* هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه يك حبه سير را ريز رنده كنيد و با يك قاشق شكر مخلوط و قبل از غذا ميل كنيد.
* سه روز صبح ناشتا هر مرتبه 10 گرم خلال نارنج ساييده شده را با آب بخوريد.
انگل رودهى كودكان
اگر مىخواهيد كودكتان دچار انگل نشود مواظبت كنيد كه گل نخورد و اگر دچار انگل روده شده است هستههاى ليمو را نرم بساييد و با كمى قند مخلوط كنيد و هر روز صبح يك قاشق چاىخورى آن را به او بخورانيد.
* با حبههاى سير پوست نكنده گردنبندى درست كنيد و روى لباس كودك به گردن او بياويزيد. (اگر روى پوست بدن ماليده شود زخم و سوزش ايجاد مىكند.)
* برگهاى تازهى درخت آلو را بكوبيد بعد با كمى سركه و كمى دودههاى لوله بخارى مخلوط و شبها پايين شكم طفل ضماد كنيد.
كرم كدو
اگر مىخواهيد دچار كرم كدو نشويد از خوردن قند و نيز كاهو و سبزيجات نشسته پرهيز كنيد. اگر دچار كرم كدو شدهايد هر روز والك بخوريد و به مدت سه روز متوالى صبحها فقط شير بنوشيد و خوراكى ديگرى ميل نكنيد. در اين سه روز از غذاهاى شيرين، چرب، غليظ، غذاهاى سفت و نان پرهيز كنيد و غذاى روزانه را كم كنيد. هر خوراكى كه مصرف مىكنيد آن را ترش يا همراه با ترشيجات ميل كنيد.
در مزاجهاى گرم، غذاهاى خنك مانند سوپ آلو يا آلوچه براقانى يا سوپ سبزيجات، آبغوره و آش قرقروت مصرف كنيد. از ترشىهاى مختلف مانند آبليمو، آبغوره، سركه و قارا در طول روز گاهگاهى استفاده كنيد و روزانه به جاى آب خوردن از شربت سكنجبين ترشمزه يا آب جوشاندهى پوست يا ريشهى درخت توت يا آب جوشاندهى ريشهى درخت انار ترش يا آب جوشاندهى سماق بنوشيد. زيرا تمامى آنها بىحس كننده كرم و قاتل آنها هستند. بهتر آن است كه براى از بين بردن كرم و تخم آن هر شب هنگام خواب يك قاشق چاىخورى سياهدانه ساييده شده را با دو قاشق غذاخورى سركه در نصف ليوان آب مخلوط كنيد و بنوشيد.
* قاريقون و افتيمون از هركدام 5 گرم، تربد مجوف و برنگ كابلى آمله مقشر از هركدام 10 گرم، درمنه تركى 20 گرم، همه را مخلوط كنيد و به 6 قسمت مساوى تقسيم كنيد. صبح، ظهر و شب هر مرتبه يك قسمت از آن را همراه با آب يا شير ميل كنيد.
* درمنه تركى، برنگ كابلى و آمله مقشر از هر كدام 15 گرم. تربد مجوف، باقلاى مصرى، قنبيل و ريشه سرخس از هركدام 10 گرم مخلوط و بساييد و به نه قسمت مساوى تقسيم كنيد. صبح و شب هربار يك قسمت از آن را همراه با يك ليوان شير ميل كنيد.
* قبل از هر غذا 10 عدد بادام تلخ يا مغز گردو بخوريد و 10 گرم ريشهى انار نيمكوب شده و 20 گرم سماق را بجوشانيد و پس از خوردن يك لقمه غذا يا يكى دو قاشق غذا آب صافكردهى آن را بنوشيد.
* گل افسنطين بدون ساقههايش، تربد مجوف و قاريقون از هركدام 5 گرم، برنگ كابلى و گل ارمنى از هركدام 10 گرم، همه را نرم بساييد و با 10 عدد مغز گردوى كوبيده شده مخلوط كنيد. بعد به سه قسمت مساوى تقسيم كنيد و هر صبح ناشتا يك قسمت از آن را با دوغ بخوريد.
* هر روز 5 گرم، گل زوفا و 10 گرم، ريشهى درخت توت نيمكوب شده را بجوشانيد و آب آن را بنوشيد.
* هشت الى ده روز صبحها ناشتا هويج را ريز رنده كنيد و به جاى صبحانه بخوريد.
* هر روز 50 گرم ريشهى درخت شاهتوت را نيمكوب كنيد و با 20 گرم برگ خشكشدهى درخت هلو يا 15 عدد برگ تازهى آن، بجوشانيد و آب آن را صبح بنوشيد.
* هر روز 50 گرم برنگ كابلى را نرم بساييد و با آب دوغ و گل سرخ ساييده شده مخلوط كنيد و قبل از صبحانه ميل فرماييد.
* به مدت 18 ساعت هيچچيزى ميل نكنيد، بعد 2 كيلو اسفناج را بپزيد و نمك بپاشيد و بخوريد.
* هر صبح و شب هر مرتبه 25 گرم تخم خرفه را بجوشانيد و آب و دانهها را باهم بخوريد.
* كپسول 500 خالى را پر از انقوزه كنيد و هر صبح و ظهر و شب 1 عدد ميل كنيد.
* بيست گرم مغز تخم كدوى سفيد را نرم بكوبيد بعد با يك ليوان آب جوش مخلوط كنيد و خوب هم بزنيد و ميل كنيد.
* يك سير بزرگ را پوست كنده و رنده كنيد بعد در شير بجوشانيد و آن را صبح ناشتا بخوريد و تا ظهر هيچ چيز ديگرى نخوريد و آنقدر اين كار را تكرار كنيد تا به كلى تمام كرم دفع شود.
* شصت گرم روغن گردو را در سالاد سيبزمينى بريزيد و به جاى شام شب بخوريد و اين كار را چند شب ادامه دهيد. براى خارج شدن كرم در حمام يا مكانى خيلى گرم برويد و در تشت آب ولرم بنشينيد تا كرم خارج گردد. به او اصلا دست نزنيد تا تماما خارج شود. قبل از نشستن در تشت دو ليوان آب شلغم بخوريد.
* شصت گرم پوست ريشهى انار را بكوبيد و در 75 گرم آب، 6 ساعت بخيسانيد، و بعد بجوشانيد تا حجم آن به نيم ليتر برسد. آب صافكردهى آن را سه قسمت كنيد و هر قسمت را به فاصله يك ساعت و نيم ميل كنيد. پس از تمام شدن آن 2 ساعت صبر كنيد و بعد يك مسهل بخوريد و منتظر دفع كرم كدو بشويد.
* هر روز گل حلوا را بجوشانيد و آب آن را بخوريد
* هر روز ريشهى درخت توت را با برگ شفتآلو مساوى بجوشانيد و آب آن را بنوشيد.
* تخم نيلوفر، تربد سفيد، قسط تلخ، افسنطين، شهم حنضل و سعد كوفى از هركدام 1 مثقال، قنبليله و برنگ كابلى از هركدام 2 مثقال، نخود مصرى يا نخود معمولى 5 مثقال، همه را بسيار نرم بكوبيد بعد با يك استكان عسل مخلوط كنيد و 5 شب موقع خواب آنها را بخوريد.
* پانزده روز صبح ناشتا هر روز يك قاشق سوپخورى روغن فندق را بخوريد.
* پنجاه گرم مغز تخمه كدوى كوبيده را با 30 گرم روغن مايع كرچك و 40 گرم عسل مخلوط و در يك ليوان شير حل كنيد. صبح ناشتا بخوريد و تا وقتى كه سر كرم هنوز از جاى خود حركت نكرده است اين كار را تكرار كنيد.
.
.
• درمان كرم كدوى اطفال
براى رفع كرم كدوى اطفال 10 تا 20 گرم پوست ريشهى انار را بساييد و در 75 گرم آب، 6 ساعت بخيسانيد بعد بجوشانيد تا حجم آن نيم ليتر شود. آب صافكردهى آن را سه قسمت كنيد و هر 5/ 1 ساعت يك قسمت آن را به او بخورانيد. 2 ساعت پس از تمام شدن آنها يك مسهل به او بدهيد و منتظر آمدن كرم كدو بمانيد. [1]
چند نکته مهم:
-1 بهترین زمان مصرف داروهای ضدّانگل، در وقت خالی بودن شکم است.
-2 اکثر داروهایی که مزّه تلخی دارند(به ویژه اگر طبع گرمی داشته باشند)، خاصّیت ضدّ انگلی هم دارند.
-3 اگر در کنار استفاده از داروهای ضدّ انگل، داروهای مسهل هم به بیمار داده شود اثر درمان بسیار زیاد خواهد شد.
-4 بسیاری از داروهای ضدّ انگل، می توانند اثرات نا مطلوبی روی جنین داشته باشند. لذا مادران باردار باید حتما با مشورت پزشک باتحربه نسبت به استفاده از این داروها اقدام کنند.
-5 درمان انگل باید تا مدّتی پس از رفع علایم بالینی ادامه پیدا کند تا تخم های انگل موجود در دستگاه گوارش نیز نابود و دفع شوند. به نظر می رسد سه هفته، زمان مناسبی برای اکثر انگل هاست.
-6 چنان که گفته شد، ملاک کفایت درمان رفع علائم بالینی است و نه دیدن انگل دفع شده در مدفوع.
-7 بهتر است که درمان انگل در هر خانواده به صورت دسته جمعی انجام شود و کسانی نیز که فاقد علامت هستند، مدّتی از داروهای ضدّ انگل استفاده کنند. -8 به جهت تلخ بودن بسیاری از داروهای ضدّ انگل، استفاده از آسیاب شده آنها در کپسول هم می تواند مدّ نظر مصرف کنندگان باشد.
-9 عرقیات این داروها اگرچه اثر داروی خشک را ندارند امّا در صورت ضرورت قابل استفاده اند.
نکات بهداشتی که در کم شدن میزان ابتلا به انگل ها موثّرند:
-1 پرهیز از مصرف غذاهای بلغم زا و رطوبتی به ویژه در طول دوره درمان.
-2 رعایت بهداشت فردی ازجمله شستشوی دست ها به ویژه پس از استفاده از توالت.
-3 عدم استفاده از غذاهای خارج از خانه.
– 4ضدّ عفونی کردن مناسب سبزی ها: یشنهاد ما این است که سرکه انگور خانگی را با هفت برابر آب رقیق کرده به عنوان محلول ضدّ عفونی استفاده کنید.
-5 استفاده‌ از آب ‌آشامیدنی‌ سالم‌ و بهداشتی.
.
.
• یک فرمول پیشنهادی برای دفع انواع انگل ها
شما می توانید داروهای اسفند، برنگ کابلی، زنیان، آنغوزه، سگبینج و سیاهدانه را با مقدار مساوی مخلوط و آسیاب کرده به صورت کپسول در اختیار بیماران قرار دهید که تقریبا در تمام موارد، پاسخ درمانی خوبی را به دنبال دارد. در صورت تمایل و امکان، این فرمول را امتحان کنید. علاوه بر اثر ضدّ اگلی، این دارو، اشتها آوری بسیار قوی به ویژه در مورد کودکان است. این دارو را بزرگسالان شبی یک کپسول بزرگ و کودکان شبی یک کپسول کوچک تا سه هفته مصرف کنند.
نکته 1: اکثر داروهای فوق به تنهایی هم انگل کش های خوبی هستند و لذا اگر همه آنها را پیدا نکردید با یک یا چند عدد از آنها هم می توانید دارو را آماده کنید.
نکته 2: کپسول خالی از طریق بسیاری از عطّاری ها قابل تهیه است با این حال اگر نتوانستید کپسول خالی پیدا کنید، دارو را پس از آسیاب کردن با کمی عسل، مخلوط و به صورت خمیری سفت درآورده قرص های کوچکی از آن بسازید و در ظرفی داخل یخچال نگهداری و از آنها استفاده کنید.
.
.
• یک راه حلّ مناسب دیگر
1 – به جای نهار، یک سوپ پر از آلو و قره قروت و تخم شنبلیله میل کنید.(البته انتظار خوشمزه بودن از آن نداشته باشید!)
2- به جای شام، دو قاشق غذاخوری سر صاف گل سرخ(محمّدی) پودر شده را در یک کاسه دوغ ترش ریخته، در آن نان خرد کرده میل کنید.
این کار باعث می شود که بعد از چند ساعت، دچار دل پیچه و اسهال شوید. این حالت را تحمل کنید چون علاوه بر دفع انگل ها، معده را هم دبّاغی می کند. بهتر است تا دو سه هفته و هرهفته یک بار، این درمان را تکرار کنید. اگر با این کار دچار اسهال نشدید، میزان گل سرخ را افزایش دهید.
موارد درمانی دیگر: ریشه زنجبیل هندی، پوست و میوه زیتون تلخ، ریشه سرخس عقابی، روغن میوه سریش، جوشانده پوست ریشه درخت سیب، دانه سیها، شاهتره، شاهدانه، شاهسفرم، پوست شاخه های شب خسب، برگ شوید، درختچه صندل سفید، گیاه و ریشه فرفیون، برگ و پوست درخت و میوه فندق تلخ، دانه فلفل سفید، برگ فلفل آبی، گرد قنبیل، کاکنج، برگ و پوست کاتالپا، گل کلم، ریشه کبر، روغن تخم کدو، گزنه، پوست گنه گنه، لوبیا چشم بلبلی، ریشه درخت موز، میخک، پوست درخت و برگ نادرک، بهارنارنج، نخود، برگ و میوه یاس زرد، یاسمن، عرق کاسنی، افتیمون، حنظل، نیلوفر کرمانشاهی، دارچین، اشنان، برنجاسف، صمغ درخت کافور، نمک و سرکه، تنقیه آب نمک، و…
.
Advertisements
 
بیان دیدگاه

نوشته شده توسط در دسامبر 2, 2016 در Uncategorized

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: